FAQ

 

Jautājumi - atbildes
Kas izgudroja ģeodēzisko konstrukciju un priekš kam?
Fullera Bakminstera (Fuller Richard Buckminster) (1895–1983) izgudrotā kupola pamatā ir dabas novērošana, precīzāk, dabas ģeometrijas izpēte. Fullers Bakminsters bija ģeometrijas meistars un viens no filozofijas pamatlicējiem - Pitagora mācības pēctecis. Pitagoriešu skolas iedvesmas avots bija apkārtējās dabas ”sfēras mūzikas” izzināšana. No tā iedvesmojās visi dižie ģeometriķi no Plata līdz Kepleram. Viņu pārliecība bija, ka ģeometrija, kas ir sastopama dabā - ir visuma radīšanas pamats.
Bakminsters Fullers - filozofs, matemātiķis, inženieris, vēsturnieks un dzejnieks izgudroja un patentēja ģeodēzisku kupolu 1951. gadā. Idejas autors pievērsa īpašu uzmanību tradicionālās būvniecības trūkumiem un problēmām, salīdzinājumā ar ģeniālu izturību un dabas izcelsmes konstrukciju vienkāršību. Viņš sāka eksperimentēt ar konstrukcijas izveidošanas ideju sfēriskās ģeometrijas jomā analoģiski dabas konstrukcijai.

Kā ģeodēziskās konstrukcijas taupa būvmateriālus?
Par pamata faktoru konstrukcijā ir forma. Iedomājieties ziepju burbuli. Sfēras virsmas materiāla pārklājums ir pats mazākais daudzums, kas nepieciešams, lai pārklātu apjomu. Pussfēra paliek par vienu no visefektīvākajām zināmām formām, lai apsegtu doto dzīvojamo vai darba platību.
Kā ģeodēziskās konstrukcijas taupa enerģiju, kas tiek patērēts apkurei un kondicionēšanai?
Atbilde atkal ir pašā konstrukcijas formā. Jo mazāka ārējās virsmas (sienas un jumti) kopējā platība, jo augstāks ir enerģijas patēriņa lietderības koeficients. Kupola ārējā platība ir gandrīz trešdaļu mazāka, nekā tādas pašas dzīvojamās platības paralēlskaldnis. Lietderīgāk ir pievērst uzmanību būves virsmas laukuma formai nekā izlietot laiku un naudu, lai piemeklētu atbilstošus sienu šuvju aizdares materiālus un domātu par sienu biezumu un to siltināšanu. Turklāt siltumzudumi mājas pamatos pārsvarā ir atkarīgi nevis no telpas grīdas platības, bet no perimetra garuma. Kupols ar mazāku pamatu perimetra proporciju pret laukumu zaudē mazāk siltuma. Efektīva gaisa apmaiņa tāda kupola iekšpusē palīdz ietaupīt līdzekļus apkurei un kondicionēšanai. Kupola izliektā virsma veicina dabīgo gaisa cirkulāciju telpā. Kupola ārpusē, pateicoties konstrukcijas aerodinamiskajam efektam, vējš apiet kupolu ar mazāku pretestību. Salīdzinājumam - ” kārbai līdzīga māja” ir plakana barjera vējam, veidojot pozitīvu vēja spiedienu no vienas puses un negatīvu uz pretējās ārējās virsmas, kā rezultātā veidojas caurvējš.
Kāpēc ģeodēziskās konstrukcijas ir tik izturīgas?
Ģeodēziskā konstrukcija iztur orkānus un zemestrīces dizaina specifikas dēļ. Ģeodēziskie kupoli tiek veiksmīgi pielietoti Antarktisko radaru ierīcēm vairāk par 25 gadiem, kur vēja ātrums sasniedz 200 km/st. Sfēriska dizaina formai tāda izturība piemīt tāpēc, ka spriegums tiek vienmērīgi sadalīts uz konstrukcijas visiem punktiem. Komponentu trīsstūra ģeometrija padara kupolu formu vēl stiprāku.
Kādas vēl ir ģeodēziskas konstrukcijas priekšrocības salīdzinājumā ar tradicionālo mājokli?
Kupola konstrukcijas interjera īpašības padara plānošanu daudz brīvāku, ar gaismas, siltuma un skaņas sadalīšanas vienmērīgumu. Kupoli atšķiras ar brīnišķīgu gaismas raksturojumu, jo sfēriskas formas pastiprina gaismu, bet taisnstūra – absorbē. Daudzos gadījumos kupolā ir gaišāk nekā uz ielas, pat bez iekšēja apgaismojuma.
Cik maksā ģeodēziska kupola būvniecība?
 Sākot no pamatiem līdz interjera apdarei un detaļām būvniecībā ir ļoti daudz mainīgo. Mēs noteikti zinām, kā zelta likumu, ka mājokļa kvadrātmetra būvniecība kupolu konstrukcijās ir par 20-30% lētāka, nekā taisnstūru mājās.
Kādas ir kupolu māju priekšrocības?
Tā kā mēs runājam par apli, tad kupola konstrukcijām piemīt neizsmeļams potenciāls projekta individualizācijai kā no iekšas (sienas, durvis, utt. var būt novietoti jebkādā vietā, nesamazinot izturību) tā arī no ārpuses. Mēs varam radīt bezgalīgi oriģinālu projekta variantu daudzumu, jo dabas slodzes sadalīšana ļauj būvēt piecas tā saucamās „piebūves”, mainot to izmērus un izvietojumu atkarībā no nepieciešamības. Vēl kupola mājokļu īpašnieki var sajust „labvēlīgumu un vieglumu”, kas saistīts ar pilnīgu atbilstību ergonomikas un „fen-šui” normām, konstrukcijām, kas tika iedvesmotas no pašas dabas.
Kādus pamatu tipus izmanto kupoliem?
Kupola mājas tipam pamatu aprēķins tiek noteikts ar standarta faktoriem: grunts veidu un to fizikas un mehānikas īpašībām, sasalšanas dziļums, grunts ūdeņu dziļums, reljefs un vietējas būvniecības prasības. Mūsu arhitektiem ir šī informācija pilnā apjomā, un pēc vietas apskates, kur tiek plānota būvēšana un grunts ekspertīzes, viņi varēs piedāvāt pieņemamus variantus. Būtībā pamati kupola konstrukcijai atšķiras no taisnstūra tikai ar formu un materiālu patērēto daudzumu, kas kupolveida mājām ir mazāks.
Kas ir piebūves un kā tās tiek izmantotas?
Papildus dzīvojamā platība var būt piebūvēta kupola pirmajam stāvam. Šīs piebūves tiek pieliktas pie jebkuras no piecām kupola ailēm, nezaudējot konstrukcijas cietību. Piebūves var būt izmantotas divu un vairāku kupolu sasaistei, segtu verandu, ieeju, solāriju, ēdnīcu, baseinu, oranžēriju, planetāriju, utt., būvniecībai, tādā veidā palielinot esošas platības.
Kas ir panorāmas mansarda?
Panorāmas mansards ir viegli uzstādāma kupola daļa, kura var uzlabot dabīgo apgaismojumu un ventilāciju. Tiek piedāvāta iespēja izveidot mazu istabiņu trešajā stāvā ar 360 grādu plašu skatu. Jūs variet pasūtīt dažādu variantu kāpnes, lai nokļūtu panorāmas mansardā. Lai pievienotu kupolveida mājai panorāmas mansardu, mēs paceļam augšējo jumta daļu līdz vienam metram. Balsti veido piecus taisnstūra formas rāmjus, kuros var ievietot parastos logus.
Kādus logus var izmantot?
Kupolveida konstrukcijām ir liela izvēle dažādu formu un izmēru logiem. Pirmais variants - tie ir trīsstūra formas mansarda logi (pa vienam vai grupās pa pieciem, sešiem). Ar tiem var maksimāli izmantot visu pieejamo daļu katrā panelī. Šādas formas logi uzsver kupolveida ēkas formu un arhitektūras unikālumu. Standarta taisnstūra logi var tikt izmantoti kupola celtniecībā, kad tie uzstādīti vertikāli kupola apakšējā daļā vai piebūvē. Pareiza logu ievietošana kupola augšdaļā ļaus jums ietaupīt zināmu summu jūsu mājokļa apsildīšanā un apgaismošanā. Logi, kas izvietoti attiecīgi saules kustības trajektorijai ziemā, nodrošinās papildus telpu apsildīšanu ar saules gaismu ziemā. Bet vasarā neļaus tiešiem saules stariem telpu sakarsēt. Praktiskas rekomendācijas par pasīvās apsildīšanas un apgaismošanas spilgtuma kontroli, Jūs saņemsiet projekta apspriedes laikā ar arhitektu.    
Unikāla pārseguma savienojumu sistēma.
Izmantotā sistēma kupola konstrukcijas pārsegšanai ļauj viegli uzstādīt grīdu otrajā stāvā. Mājas konstrukciju dizaineri veido ievērojami izturīgu, tajā pašā laikā atļauj ekonomēt vietu un atļauj brīvu plānošanu. Ņemot vērā to, ka otrā stāva uzstādīšanai nevajag nesošās sienas, mēs iegūstam iepriekš neapzinātu brīvu platību.                                                                                                                                                                                     
 Kādi ir piedāvāto kupolu konstrukciju izmēri?
Mūsu standarta plānojumi mainās no 5,3 – 30 metriem diametrā. Šie izmēri tiek izmantoti gan standarta, gan ar individuālajiem projektiem. Ambiciozākiem projektiem mēs varam uzcelt kupolu līdz 100 un vairāk metriem diametrā.
Mājas zemeslodes ziemeļu platumu grādiem.
Mūsu standarta kupols tiek celts izmantojot 150 mm biezus dēļus. Mājām, kurām ir jāiztur lielāka slodze (sniegs un vējš), mēs varam izmantot 180-250 mm biezus dēļus, kas palielinās sienu biezumu un to siltumizolāciju. Industriālu kupolu būvēšanā mēs pielietojam alumīnija profildzelžu izstrādājumus platumā no 200 mm, kas būtiski padara vieglāku un izturīgāku konstrukciju milzīgajiem kupoliem. Daži mūsu veidotie kupoli ir konstruēti izmantojot tērauda caurules, kuras der stikla montāžai.
Individuāli projekti.
Mēs strādājam ar arhitektiem, ekspertiem kupolveida konstrukciju projektēšanā. Ja jūs esiet ieinteresēti individuāla projekta izveidē, atsūtiet mums savas skices, un mūsu arhitekts piedāvās jums savas piezīmes un idejas. Jums būs tieša sadarbība ar arhitektu, kurš var piedāvāt iepriekš sagatavotus rasējumus un veidot plānojumu no jūsu skicēm un individuālajām idejām. Izveidots ar datorprogrammas palīdzību (CAD) Jūsu projekts tiks izdrukāts, ieskaitot pamatu, karkasa un starpsienu plānus.
Rekomendētais pārsegums
 Bituma dakstiņš ar bazalta šķembām ir viens no populārākajiem jumta segumiem, jo ar to ir viegli strādāt un tas izskatās ļoti pievilcīgi. Tam ir plašs krāsu sortiments un faktūra un tas nav sevišķi dārgs.
Rekomendētais siltinājums.
Sienu siltināšanai parasti izmanto standarta siltumizolējošus materiālus. Visizplatītākie ir putuplasta vai stikla šķiedras paneļi. Standarta siena atļauj 25 cm siltumizolāciju, kas ir pieņemami vietējiem klimata apstākļiem. Protams, būvmateriālu tirgos tiek ieviesti arvien jauni siltumizolācijas materiāli, kam arī sekojam līdz un uzkrājam jauno informāciju, lai to piedāvātu Jums.
Iekšējās apdares materiāli.
Mēs piedāvājam plašu ģipškartona izvēli, kokskaidu plāksnes un augstvērtīgus finiera paneļus, kurus pielāgojam jebkurai sienas formai. Arī apdares materiāliem ir ļoti plašs sortiments un par izvēli variet konsultēties ar saviem ahitektiem un dizaineriem.
Apkures un ventilācijas sistēmas.
Kupola mājām šīs sistēmas maz ar ko atšķiras no tradicionālajām, izņemot apkures lietderības koeficenta lielumu, jo kupolveida telpu apsildīšanai ir nepieciešams par 20 - 30% mazāk jaudas, kā tas ir standarta taisnstūra formas mājā. Atcerēsimies, ka projekts paredz pasīvo apkuri izmantojot saules enerģiju.
 
Fashion ReLady